Először is: biztos már más is kitalálta, talán nem pont ilyennek, mindenesetre elmondom a tavalyi év egyik legsikeresebb fejlesztését.
Illés szülinapjával kezdődött, január elején. Még decemberben egy nagy láda használt, de jó játékot szereztünk, az egészet egy kisebb LEGO áráért. De nem akartuk csak úgy odadani a srácoknak. Ezért aztán kitaláltam a BOLTpénzt. Sziinespapiir, olló, és kész az ezernyi bankó. A kék egyet, a zöld kettőt, a piros ötöt ér.
A többi aztán már egyéni szabásminta. Kinek, miért, mennyi BOLTpénz jár, és miért, mennyit kell elvonni?
Én először tanulással kapcsolatos dolgokért adtam, nem annyira eredményre, mint inkább, ha láttam valakin az igyekezetet. De mindig lehet találni valami területet, ahol jól segiit a kis fecni. Aztán kiterjesztettük mindenfélére. Végül, Illés szülinapján a buli programja a nagy BOLT volt. A gyerekszobát lezártam, berendeztem a kisebb-nagyobb kütyükkel és játékokkal, mindent beáraztam (persze tudtam, kinek mennyi kuponja van, és azt is, ki melyik nagy dolgot fogja kb. elsőre választani.).
Aztán beengedtem őket (Minnie Mouse-nak öltözve, hogy még szórakoztatóbb legyen).
Tátva maradt a szájuk az átalakult szobától. Volt ott kis ruhadarab, sziines műhaj, kalózhajó, ólomkatona, matchbox.
És volt hozzá pénzük is, amit ők maguk kerestek kemény munkával.
Óriási dolog volt, ahogy sorban válogattak, és tudták, hogy a maguk keresetének urai. Sokkal felelősebben nézték a pénzecskéjüket, mint eddig bármikor.
Végül, ami megmaradt, azt eltettük a ládába. Mikor bezárt a bolt, már kész terveik voltak, hogy legközelebb mivel kezdik a vásárlást.
Pénzügyi tervet késziitettek, és utána tényleg pontosan tudták, mire gyűjtenek a következő hónapban.
És ami a legfontosabb: a legdrágább termék: az egyéni idő különböző változatai. Pl. kettesben töltött idő anyuval, 3 óra. Vagy kettesidő anyuval, fagyizással. Stb. Ezek a legnépszerűbbek és a legdágábbak. Hiszen valóban azok. Az élet igazi értékeit itt is nagyra kell becsülni.
A BOLT Előnyei:
Nem kell se sok, se drága tárgykészlet, teljesen tárgymentesen is működik.
Illés ötévesen megtanult összeadni kb 20-as számkörben.
Tervezni kezdtek, céljuk van, méghozzá egy hónapra előre.
Kitartóan követik a tervet.
Megértik, hogy aki szorgalmas, annak több lesz a végén, nagyobb a választék, nagyobb a szabadság.
Kézzel fogható a vetés-aratás.
Megtanulják a dolgok értékét. Ez nagyonis rajtunk múlik, hogy árazunk.
Nagyon szeretik, és mi is.
Hátrányai:
El lehet rontani, ha túl olcsón vagy drágán mérjük a dolgokat, vagy túl nehéz a rendszerben gyűjteni-de ez korrigálható.
Van, aki nem tartja jónak a jutalmazással motiválást, bár ezesetben ez inkább az életre nevel, a munka/fizetés elvére, ami később is működik.
Nagyon tuti ötlet!!
VálaszTörlésKoszi. A rosszakat nem ide irom:)
Törlés